Mimaki JV3 - съвет за замърсени дюзи

Въпроси и практически съвети

Модератор: SalesTalker

phinov

Мнениеот phinov » 23 авг 2013, 17:52

Здравейте, от скоро притежавам Mimaki JV3 - 75 SP II, купено на старо :? . Нормално е главите да не са в цветущо състояние, но имам нужда от няколко съвета. Полагам старание да почиствам машината всекидневно. И желанието ми е да запазя главите за максимално дълго време преди да ги заменя. От няколко седмици ми се случва често замърсяване на дюзи, като в дадени периоди дюзите се изчистват перфектно и после следва период в който се замърсяват. Конкретно съветите от които имам нужда са:
1.Каква оптимална температура и влажност трябва да се поддържа в помещението.
2.До каква продължителност на Nozzle wash-a е нормално да се прилага? И честото и продължително миене на дюзите вреди ли на главата?
3.На кой етап от състоянието на дюзите се извършва Head wash-a и до каква степен се възстановява главата.
Очаквам Вашите съвети.
Благодаря Ви редварително.
Потребителски аватар
Admin
Site Admin

Мнениеот Admin » 23 авг 2013, 20:01

Честито за принтера!
Откъде го купихте, какво мастило и откъде го зареждате? По принцип тези доставчици трябва да дадат съвет по повдигнатите въпроси. Можете да източите ръководството за поддръжка на принтера Maintenance manual и ръководството за експлоатация Operator manual (в Гугъл ще ги намерите, на английски) където са обяснени подробно тези въпроси. Но те се отнасят за "оригинално" мастило Мимаки в касети, а Вие вероятно ползвате рефил система. Точните параметри зависят от мастилото и не е възможно да получите точен отговор ей така по принцип. Ще звучи подобно на "карай със съобразена с пътната обстановка скорост". Дайте повече инфо.
phinov

Мнениеот phinov » 23 авг 2013, 20:15

Здравей, използвам мастила които купувам от Вас на Niprint. Днес ми даде, че трябва да се смени почистващия нож. Утре ще го сменя, но като всеки човек попаднах и на мнения, че Nozzle wash-a съсипва главите. Не намирам логика, при положение че го има като функция. Проблема е в червения и синия цвят. Като след Nozzle wash и deep cleaning първите няколко nozzle cheka са почти перфектни. Предполагам, че износването на ножа оказва влияние, но все пак ако може един съвет , ако нещата започнат да се влошават как да поддържам все пак главите в кондиция. Другия ми въпрос е относно почистващата течност. В момента използвам такава на MUTOH, но това означава ли, че се справя добре с мастилата на Niprint.
Потребителски аватар
Admin
Site Admin

Мнениеот Admin » 24 авг 2013, 19:38

Бърсалката се сменя при необходимост. Принтерът подсеща през определен период, нещо като смяната на моторно масло на колата. Няма обаче закон през колко дни трябва да се прави тази смяна, зависи от състоянието на бърсалката. Апропо, тя трябва да се почиства ежедневно както и др. части от системата за подаване на мастило на принтера.
Причина за често запушване на дюзи може да е бърсалката, но може да е капинг станцията на съответната глава и/или помпата. Принтерът има 2 помпи, всяка от тях обслужва по 2 глави. Вижте дали циан и магента се обслужват от една и съща помпа - симптоматично е че проблемът е в 2 глави едновременно.
Накисване на дюзите не е проблем за тяхното здраве, по-скоро е играчка и разход. Яко почистване също изразходва мастило - това е всъщност дълго помпане/смукане на мастило в капинг станцията. При добро състояние на бърсалка/капинг станция/помпа такива процедури не трябва да се налагат и според мен трябва да се отстрани причината за засъхване на мастилото, а не да се чисти често.
Мастилото Нипринт е еко-солвент и щади главите, не предизвиква корозия и не засъхва жестоко. При изправна система и би трябвало да не се налага люто чистене на главите. Не знам каква точно е почистващата течност, която ползвате. За съвместимостта се съди по резултата от чистене на остатъци от мастило по капинг станцията, бърсалката и главата. Вероятно ще върши работа, но по принцип е скъпо удоволствие, ползвайте по-евтините алтернативи.
Ако се справяте с технически английски език, намерете в Гугъл и източете ръководствата, полезни са. Описано е примерно как да се оставя принтера вечер и по време на празници за да се самопочиства, как се задава периодичността на самопочистване и др. такива.

Върни се в “Обмяна на опит”